Opublikowano 7 listopada 2017, autor: BB
Z cyklu „Jaja jak czerwone berety”

‎Jacek Nowakowski‎ do Zwolennicy i Sympatycy Lewicy
Zawsze w historii na każdą partię przychodzi moment, gdy rzeczywistość mówi „sprawdzam”.
Otóż dzisiaj dwie partie, uważane mylnie za lewicowe, odcięły się od wielkiej rocznicy Rewolucji Październikowej… jedna z nich to Razem, druga zaś to SLD… odcięły się od lewicowych tradycji i źródeł rewolucyjnych przemian społecznych…
Lubię to!Zobacz więcej reakcji
KomentarzeUdostępnij
7 Jacek Cezary Kamiński, Wiktor Bielec i 5 innych użytkowników
Komentarze

Artur Ostrowski A w którym miejscu się SLD odcięło ?
Lubię to!
· Odpowiedz ·
1
· 13 godz.
Usuń

Jacek Nowakowski w najgrubszym :p
Lubię to!
· Odpowiedz · 13 godz.
Usuń

Artur Ostrowski Jacek Nowakowski poważnie pytam! Jest w tej sprawie oficjalne stanowisko ?!
Lubię to!
· Odpowiedz · 13 godz.
Usuń

Jacek Nowakowski nie ma i pewnie nie będzie, a jeśli będzie, to pod publiczkę, która zdecydowanie skęciła na prawo… polityka, to sztuka zdobywania głosów… każdą metodą…
Proszę sobie spojrzeć na Stronę Fb SLD, jak wygląda upamiętnienie tak ważnej rocznicy
Lubię to!
· Odpowiedz ·
1
· 13 godz.
Usuń

Jolanta Kamińska Pewnie tradycje są wartością ale oprócz symbolu trzeba rozliczyć czyny
Lubię to!
· Odpowiedz ·
1
· 13 godz.
Usuń

Jacek Nowakowski tak.. czyny SLD rozlicza jej dawny elektorat w wyborach
Lubię to!
· Odpowiedz · 13 godz.
Usuń

Jolanta Kamińska Fakt ,widać jak sobje zapracowała,chociaż w śród tego elektoratu są ludzie którzy wyznają zasdy cyt……leżącego się nie kopie ,z tonąceqo itp.
Lubię to!
· Odpowiedz · 13 godz. · Edytowany
Usuń

Jacek Nowakowski ale to, że leży, to nie wynik jakiegoś nokautującego ciosu przeciwnika… po prostu SLD nogi się poplątały w tym politycznym kontredansie
Jeśli nie przyjąć diagnozy,, ze zniszczenie dorobku SLD było celowe, to trzeba przyjąć diagnozę, że Sojusz zapomniał, ze zamiast bawić się w salonowe tańce, na lewicy trzeba twardo stać na własnych nogach… odcinanie, bądź przemilczenie tradycji ruchu rewolucyjnego, to odcięcie jednej z nóg… stać ciężko a co dopiero tańczyć na salonach :p
Lubię to!
· Odpowiedz ·
1
· 12 godz. · Edytowany
Usuń

Włodek Bratkowski Zapomniałeś, Jacku, o Ruchu Sprawiedliwości Społecznej?
Lubię to!
· Odpowiedz ·
1
· 13 godz.
Zarządzaj
Ukryj 13 odpowiedzi

Jolanta Kamińska RSS nie odcina się RSS jest z człowiekiem potrzebującym pomocy utrzymuje się że swoich składek .
Lubię to!
· Odpowiedz · 13 godz.
Usuń

Jacek Nowakowski to Ikonowicz jeszcze tej partii nie rozwalił? :p
Lubię to!
· Odpowiedz ·
2
· 13 godz.
Usuń

Jacek Nowakowski a tak poważnie RSS jest karykaturą tej partii, którą miał być w założeniach… Ikonowicz zaś to jeden z największych szkodników politycznych na lewicy… pajac polityczny, który od głoszenia idei antysystemowych przeszedł na spokojnie do kolaborowania z kapitałem (Palikot)
Lubię to!
· Odpowiedz ·
1
· 13 godz.
Usuń

Włodek Bratkowski Myślałem, że to jakiś straszny radykał. A tu masz facet takimi artykułami http://strajk.eu/socjalizm-albo-barbarzynstwo/ od lat za nos wodzi nieomal całą lewicową rodzinkę. Nie pomijałbym go zatem. Dzięki nam zaistnieje na stulecie wpisany w odpowiedni kontekst.

Socjalizm albo barbarzyństwo
Co łączy partie polityczne w Polsce? Wiara w kapitalizm. Wszystkie liczące się partie…
strajk.eu
Lubię to!
· Odpowiedz · Usuń podgląd ·
1
· 12 godz.
Zarządzaj

Włodek Bratkowski No, popatrz – przyskrzyniliśmy cwaniaka. Zostawmy go zatem w skrzyni z napisem szkodnik. Od siebie dodałbym groźny, zwłaszcza dla małolatów. Tych zawsze za nos wodził takimi artykułami. Odcina się w nim sam od siebie, skromnie to przemilczając. To nam się trafił kandydat na prezydenta Warszawy. Najwyraźniej stulecie wypadło w nieodpowiednim dla niego momencie. Ale, chryja.
Lubię to!
· Odpowiedz ·
1
· 12 godz.
Zarządzaj

Jacek Nowakowski Artykuł niezły, chociaż kiedyś PI miał ostrzejszy pazur…. ale tu trzeba wspomnie≤ć starą prawdę, ze papier jest cierpliwy i drugą „po owocach ich poznacie”… owoce zaś PI zazwyczaj ma marne… teoretyk świetnya ogrodnik zimny
Lubię to!
· Odpowiedz · 12 godz.
Usuń

Włodek Bratkowski Jeśli będziemy go tak w tej skrzyni dociskać, zacznie śpiewać. Chwycę go za jaja – stulecie Rewolucji zakłóca kampanię wyborczą? Mam ptaszka.
Lubię to!
· Odpowiedz ·
1
· 12 godz.
Zarządzaj

Włodek Bratkowski Boże, jaka małość.
Lubię to!
· Odpowiedz · 12 godz.
Zarządzaj

Włodek Bratkowski Tyle zostało z charyzmy wodza polskiej nowej radykalnej lewicy.
Lubię to!
· Odpowiedz ·
1
· 11 godz.
Zarządzaj

Jacek Nowakowski jedno jeszcze napiszę na koniec… prosto, po robotniczo-chłopsku… to co Ikonowiczowstwo (nie chodzi mi tylko o samo szanowne małżeństwo) zrobiło z RSS, to zwykłe polityczne i ludzkie kurewstwo… podtarcie swego brudnego dupska pracą ideową wielu uznanych na lewicy działaczy i wiarą w założenia nowego ruchu wielu zwykłych pokrzywdzonych przez system… upadek moralny po prostu…
Lubię to!
· Odpowiedz · 11 godz. · Edytowany
Usuń

Jarek Augustyniak Mdli mnie… raz na jakiś czas, od wielu lat, Ikonowicz przerabia, redaguje swój stary tekst i wrzuca go ponownie. Nie wiem po co? By o sobie przypomnieć na lewicy? W tekście nie ma nic nowego od czasu jego „Manifestu lewicy” z czasów Nowej Lewicy, bodajże z 2003 roku. I tylko nie rozumiem czemu ponownie zaczyna się dyskusja o tym samym tekście? To, ze Ikonowicz ma ludzi za głupich to wiem, ale że rzeczywiście takimi są to muszę się kolejny raz przekonać?
Lubię to!
· Odpowiedz ·
1
· 45 min
Usuń

Jacek Nowakowski Jarek Augustyniak obstawia się głupimi albo naiwnymi a kompetentnych i inteligentnych wycina…. on tylko potrzebuje tła… tak z 50 osób z flagami… więcej i tak nie mieści się w kadrze aparatu :p
Lubię to!
· Odpowiedz · 42 min
Usuń

Włodek Bratkowski Jarek Augustyniak Wysil się, może w tym tekście jednak coś jest do czego warto się było odnieść. Nie wydaje nam się, że Zmiana wyparła Ikonowicza z przestrzeni publicznej. Nie podoba ci się komentarz Ewy Balcerek? Twoja sprawa. Jeśli chodzi natomiast o przestrzeń publiczną, to pewnie zdajesz sobie sprawę, że Ikonowicz w stolicy zawłaszczył nawet 1 MAJA. Wasze jednorazowe wystąpienie w Łodzi (Marsz zamkniętych fabryk) nic w tym temacie nie zmienia, zwłaszcza, że wciąż prosicie go o wsparcie. No, choćby apelując do niego by wystąpił kolejny raz w obronie Piskorskiego.
Lubię to!
· Odpowiedz · 8 godz.
Zarządzaj

Jarek Augustyniak Ja nigdzie nie apeluje. Przyszedł raz pod wiezienie, stanął po drugiej stronie ulicy i podszedł dopiero gdy skonczylismy pikiete i powiedzial – chyba rozumiecie, ze nie moga mnie z wami zobaczyć, bo mnie do telewizji zapraszac przestaną. Niektorzy jednak uwazają, moze i słusznie, ale ja powiem – obejdzie się – że warto skorzystac z pomocy kazdego. Problem w tym, ze on nie pomoze chyba, ze wyczuje w tym swój interes.
Lubię to!
· Odpowiedz · 6 godz.
Usuń

Włodek Bratkowski Do tych „niektórych” pewnie zaliczasz sekretarza generalnego Zmiany i Borysa, który w imieniu tego pierwszego zaprosił Ikonowicza na wspomnianą przez ciebie pikietę przed więzieniem na Rakowieckiej. Pewnie nie wymuszałeś nawet na Ikonowiczu publicznych oświadczeń z wyrazami solidarności dla Mateusza Piskorskiego. Niemniej parę takich oświadczeń Piotr spłodził. Przyjmijmy, że występowaliście tu – jako Zmiana – w roli petenta. Inni nie tylko 1MAJA korzystają z jego ambony i mikrofonu. Mimo pewnych różnic od lat nie podważają wiodącej pozycji Ikonowicza w ruchu. Mało to takich?
Lubię to!
· Odpowiedz · 6 min
Zarządzaj

Włodek Bratkowski Coś nam się wydaje, że Mateusz Piskorski też z nim trzymał – nawet wygryzł przybocznego Piotra Ikonowicza – Zbyszka Partykę – ofertą wyborczą.
Lubię to!
· Odpowiedz · Przed chwilą
Zarządzaj

Ewa Balcerek W Dni Otwarte zaczniemy od dwóch cytatów ze wspomnianego artykułu Piotra Ikonowicza:
„Reformiści powiedzą – i słusznie – że ludzie nie są gotowi do zmiany ustroju. Że wartości kapitalistyczne, wiara w świętość własności prywatnej i „błogosławiony” wpływ sił rynkowych na rozwój, są tak głęboko zakorzenione w świadomości większości obywateli, że realizacja przedstawionego tu, bardzo niepełnego wciąż, scenariusza przemiany społecznej jest jeszcze bardziej utopijna niż ów krytykowany przeze mnie „kapitalizm z ludzką twarzą”. To prawda i właśnie dlatego zamiast planować przejęcie władzy i odgórne przekształcanie ustroju, proponujemy przemianę społeczną. Chodzi o to, by w toku walki mas o kolejne zdobycze dojrzewała potrzeba zmiany systemu. Tylko masowa identyfikacja z celem jakim jest socjalizm pozwoli dokonać odwrócenia układu sił między ubogą większością a rządzącą, bogatą mniejszością.”
„Postulatem najbardziej czytelnym dla ludzi pracy najemnej, których jest w Polsce 16 milionów, jest odejście od traktowania wynagrodzenia jako rodzaju zasiłku potrzebnego do odtworzenia siły roboczej. Ludzie pracy powinni się nauczyć liczyć zyski firm, które swą pracą wytwarzają i żądać udziału w tych zyskach, a nie zapomóg, którymi są obecne płace. W firmach, gdzie te zyski są niewielkie, płace powinny być uzupełniane zasiłkami z budżetu. Jednak ten rodzaj pośredniego subsydiowania przedsiębiorstw powinien ograniczać się do tych, których działalność jest pożyteczna z punktu widzenia dobra publicznego.”
A oto nasz komentarz w ramach otwarcia na nową radykalną lewicę:
Po pierwsze, żądanie udziału w zyskach jest rezygnacją z walki o godziwą płacę, czyli z walki klasowej o przesunięcie proporcji między płacą a zyskiem. To pośrednio wskazuje na problem rozwarstwienia klasowego w łonie świata pracy. Pracownicy nieprodukcyjni nie rozumieją konieczności walki o płace, bo oni sami są wynagradzani z zysku sektora produkcyjnego, który jest redystrybuowany na sektor nieprodukcyjny.
Po drugie, pogarda Ikonowicza dla płacy traktowanej jako „zapomoga” odzwierciedla podejście do płacy za pracę warstw znajdujących się ponad klasą robotniczą. Zmiany stosunków produkcji nie sposób dokonać abstrahując od zmiany stosunków produkcji i własności. A Piotr Ikonowicz właśnie od tego chce abstrahować („zamiast planować przejęcie władzy i odgórne przekształcanie ustroju, proponujemy przemianę społeczną”). Jest to niekończąca się droga, w której odpadają kolejno poszczególne grupy społeczne, w miarę jak zaspokajane zostają ich aspiracje, czyli nie ma możliwości mobilizacji społecznej dla przeprowadzenia zmiany konsekwentnie. Kończy się, jak zawsze, na tym, że niektórzy dostają, co chcieli, ale każda kolejna grupa ma na to mniejsze szanse, zaś robotnicy są na końcu.
Po trzecie, bez walki o władzę nie ma wyzwolenia klasy robotniczej.
Lubię to!
· Odpowiedz ·
2
· 10 godz.
Usuń

Włodek Bratkowski Wróćmy zatem jeszcze raz do wspomnianego artykułu Piotra Ikonowicza. Oto puenta i zarazem ostatnie zdanie jego „manifestu”: „Zanim przystąpimy do omawiania taktyki wyborczej, ewentualnych sojuszy i form współpracy spróbujmy ustalić czy naprawdę chodzi nam o to samo.” Kontekst jest jasny – przed nami manifest wyborczy. Piotr wydaje się, że stawia sprawy pryncypialnie. Od swych pryncypiów może odstąpi taktycznie na krok. Więcej nie potrzeba – wystarczy, że odstąpił już od WALKI O WŁADZĘ i Rewolucji Październikowej.
Lubię to!
· Odpowiedz ·
1
· 9 godz.
Zarządzaj

Stanisław Płaska Dlatego matoły mają takie notowania. Pytam od kiedy partia Sorosa Razem jest partią lewicową ???
za: https://www.facebook.com/groups/225722694280034/permalink/778550708997227/

Wiemy już komu w setną rocznicę Rewolucji Październikowej bije dzwon.

Włodek Bratkowski
7 listopada 2017 r.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Teksty bieżące. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.