Opublikowano 2 listopada 2017, autor: BB
Z cyklu „Jaja jak czerwone berety”

Zawieszenie na 2 tygodnie przez YouTube kanału „100 lat Rewolucji Październikowej”, który w międzyczasie zmienił nazwę na „100 lat Października” – za nic i za całokształt – to pewnie najważniejsze wydarzenie rocznicowe z perspektywy „Towarzysza Michała”, który obecnie przemawia do nas w te słowa z YouTube i Facebooka:

Wodzowskie i bojówkarskie zapędy „Towarzysza Michała” w połączeniu z propagowanym przez niego neostalinizmem wskazują na jaką klientelę on liczy. Część z niej przeniosła się już do ONR, pozostali utożsamiają się z „sojuszem estremów” i Zmianą. Ich akces do „partii Towarzysza Michała” w tej sytuacji nie wydaje się tak oczywisty. Jego ukraiński odpowiednik, bloger Ласточка – Лев Берин, powołał już własną partię – Марксисткий рабочий союз – pod swoim światłym jednoosobowym kierownictwem. Oto próbka w jego wydaniu:

Teraz chłopcy w znanym wszystkim stylu tłumaczą się, korzystając z milczącego przyzwolenia YouTube na dalsze wygłupy. O szczelnej blokadzie nie ma przecież mowy. Infantylny komunizm jest częścią zachodniej popkultury – tej neostalinowskiej, a zatem nieco orientalnej.

Czy komuś takie wystąpienie może zaszkodzić? Tak se Towarzysz Michał wyobraża kontakt z tubylcami. Ласточка – Лев Берин mówi przynajmniej do robotników, choć używane przez niego rynsztokowe słownictwo – niekoniecznie przez adresata akceptowane – zasila polityczne szambo i przyczynia się do lumpenizacji neostalinowskiej pragmatycznej wykładni marksizmu.

A teraz zanurzmy się w bagno właściwe, nie przypadkiem trenowałem nocą pod Izabelinem, opieńki tu rosną na drzewach – na wysokości wzroku – nie musiałem po nie nawet się schylać. TYLKO ŚCINAĆ! Oto mały wycinek.

Jerzy Kochan udostępnił link.
24 października o 19:20 ·

Sto lat po Październiku
Rewolucja Październikowa była wydarzeniem absolutnie wyjątkowym. Wywarła wpływ nie tylko na przeszłość; jej konsekwencje trwają do dzisiaj, nie mogą więc nie rzutować na przyszłość. Zasadniczą długoterminową konsekwencją rewolucji w…
strajk.eu
Komentarze

Włodek Bratkowski ZAĆMA http://www.dyktatura.info/?p=8083#more-8083 CZY ZAĆMIENIE KSIĘŻYCA?

ZAĆMA CZY ZAĆMIENIE KSIĘŻYCA? | Dyktatura Proletariatu
Nigdy w przeciwieństwie do wielu, w tym do Borysa…
dyktatura.info

Jerzy Kochan Kompletnie kulą w płot… pomijając już, że nie za bardzo wiadomo, o co autorom chodzi

Włodek Bratkowski Dobrze, że zrozumieniem wypowiedzi Tymoteusza nie ma problemu „stary proletariusz”, sekretarz generalny SMP i wiceprzewodnicząca http://www.dyktatura.info/?p=8083&cpage=1#comment-232510.

ZAĆMA CZY KSIĘŻYCA ZAĆMIENIE? | Dyktatura…
Nigdy w przeciwieństwie do wielu, w tym do…
dyktatura.info

Jerzy Kochan Otóż mam co do tego wątpliwości… W każdym razie ja nie rozumiem tego zaćmienia…

Włodek Bratkowski To pewnie jakoś odnosi się do „kryzysu kierownictwa”. W Rosji w przeddzień rocznicy na tle stosunku do robotników zarysował się nawet rozłam w ścisłym kierownictwie Революционной Рабочей Партии. Wcześniej od Rosyjskiego Ruchu Socjalistycznego oderwała się Platforma Robotnicza. Nie lekceważyłbym przejawów размеживания.

Jerzy Kochan aaa… że niby klasa robotnicza jest… no to wiadomo.

Włodek Bratkowski Tak – dla jednych jest podmiotem przemian o charakterze socjalistycznym, dla innych – nie jest.

Jerzy Kochan To truizm

Włodek Bratkowski Tymoteusz pewnie z tym by się nie zgodził.

Jerzy Kochan Ależ w sposób oczywisty zgadza si/ę… od lat. Tylko trzeba iść dalej i odpowiedzieć na pytanie czemu jest tak źle, jak jest tak dobrze? A więc np. czemu klasa robotnicza nie tworzy partii prosocjalistycznych… tylko np. gluje na PiS.? Tio wymaga subtelniejszych analiz. Historycznie oczywiście, że pełni taką rolę…ale zygzakami i częściami.. A czasem, jak w Chinach, jest jeszcze bardziej skomplikowane…\

Włodek Bratkowski Z subtelnością Tymoteusz jest raczej na bakier. Zresztą w poszukiwaniu podmiotów zastępczych posttrockiści biją go na głowę. Już nawet nie nazywają je zastępczymi. Klasę robotniczą wyparło już określenie „klasa pracownicza” lub „klasa pracowników najemnych”. Większość, do której ochoczo dołączył Tymoteusz, stawia na nowe ruchy społeczne – niekoniecznie ma jednak owa większość rację.

Piotr Strębski Jerzy, a czemu klasa robotnicza ma tworzyć partie prosocjalistyczne, skoro przez takich agitatorów prosocjalistycznych jak Tymoteusz jest odzierana z cech, które miałyby ten socjalizm dla niej atrakcyjnym czynić? I nie chodzi tu o gołosłowne obiektywne usytuowanie w procesie produkcji. Sam prosocjalista Tymoteusz mówi robotnikom, że są prokapitalistyczni, cyniczni, głupi i obrazkowi. Więc czemu mają być za socjalizmem? Tymoteusz w kolejnym tekście już jest strasznie paternalistyczny wobec robotników, oni nie są w stanie stworzyć socjalizmu, tenże co najwyżej może im zostać z góry dany przez Tymoteusza i innych światłych socjalistów. Dla dobra robotników.

Jerzy Kochan Realia są takie, że robotnicy w Polsce nie głosują na socjalizm…a mogą. Jeśli uważasz, że to skutki odzierania przez Tymka , to jesteś niepoważnym optymistą. Jest różnica między obiektywną rolą historyczna w długim horyzoncie czasowym a aktualnym stanem świadomości politycznej mas, w tym robotników. Jak tego nie rozumiesz, to znaczy tylko, że chcesz oszukiwać innych i samego siebie.

Piotr Strębski Naprawdę mogą głosować na socjalistyczną partię robotniczą? W Polsce? A która to? I czy prowadzi jakąkolwiek działalność między kolejnymi wyborami, na bieżąco upodmiotawia robotników? Grzecznie pytam

Jerzy Kochan na KPP… RSS… i co tam jeszcze jest… Można też założyć nową

Piotr Strębski Żartowniś z Ciebie!

Jerzy Kochan A gdzie tam… kompletne nieporozumienie. Dlatego się dziwię. Sojusz robotniczo-chłopski też był stawianiem na klasową koalicję… czy „front ludowy”… Zresztą… napisałem książkę o klasach. Tam wszystko jest. Nieporozumienie… w każdym razie moim zdaniem.

Piotr Strębski Jerzy, może więc książkę o klasach uczynić przedmiotem zainteresowania i dyskusji w ramach SMP?

Jerzy Kochan W związku z rocznicą rewolucji lepszy byłby „Socjalizm” jako pretekst, punkt wyjścia do oceny sytuacji rewolucyjnej i perspektyw socjalizmu. „Socjalizm” jest też kontynuacją, po latach bodaj trzydziestu.. książki Ładosza, To chyba zresztą jedyna książka w Polsce, która tak stawia sprawę socjalizmu. Czy i na ile jest tu postęp w teorii? Ale ostatecznie jest mi wszystko jedno… jak będzie potrzeba, to może być o klasach.

Piotr Strębski To mam nadzieję, że nie obrazisz się jak udostępnię obie Twoje książki szerszemu gronu na potrzeby tejże dyskusji. Twoje studia o klasach są nieznane.

Jerzy Kochan jak komu…

Piotr Strębski Na pewno tym, co prosili mnie o udostępnienie im

Piotr Strębski A odnośnie nieistniejącego komentarza – zakup książek nie świadczy o ich czytelnictwie, więc na socjologów bym specjalnie nie liczył. Indeks cytowań na Studiach się zwiększył?

Włodek Bratkowski
2 listopada 2017 r.

Towarzysz Michał w końcu osiągnął, to co wydawało się nieosiągalne – jego kanał „100 lat Października” w przeddzień stulecia został przez YouTube skasowany. PODZIWIAMY I UBOLEWAMY – TYLE PRACY NA MARNE!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Teksty bieżące. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
← СУТЬ ВРЕМЕНИ – «Октябрьская революция: мифы и реальность». Томск
Лекция Бориса Кагарлицкого в Твери 29.10.2017 →

2 odpowiedzi na „TYLKO ŚCINAĆ!”

1. GN pisze:
3 listopada 2017 o 12:11
Mam nadzieję, że to udostępnienie książek J.K o klasach jednak dojdzie do skutku.

2. piotr pisze:
4 listopada 2017 o 02:44
@GN
Udostępnienie tych książek odbędzie się tylko w obrębie członków SMP, zgodnie z następującym zapisem: „Członkowie SMP regularnie płacący składki członkowskie mają (poza biernym i czynnym prawem wyborczym do wszelkich władz Stowarzyszenia; prawem uczestnictwa w statutowych zebraniach Stowarzyszenia z głosem stanowiącym; prawem uczestnictwa we wszelkich imprezach Stowarzyszenia i prawem korzystania z jego urządzeń i pomocy) także prawo bezpłatnego dostępu do: […] biblioteki książek i publikacji marksistowskich,” (za: http://smp.edu.pl/o-stowarzyszeniu/czlonkostwo/). Udostępniamy na potrzeby wewnętrznych dyskusji…