z cyklu „Jaja jak czerwone berety”

Dziś 150. rocznica urodzin Władimira Iljicza Uljanowa (Lenina). Rosyjski pisarz Zachar Prilepin pisze o wizerunkowej sile wodza rewolucji:

„Lenin jest rosyjską supermarką obok Tołstoja, Dostojewskiego czy Gagarina. Trzeba porzucić emocje i zrozumieć, że to działa. A skoro działa – wykorzystać to.

Lenin to ikona ruchu lewicowego, człowiek z krwi i kości, który potrafił nie tylko zasiać chaos, ale i przezwyciężyć go. W czasach koronawirusa i rozkładu wolnorynkowej, liberalnej gospodarki, Iljicz jest tym, czego nam potrzeba.

Co więcej, w świecie poza Rosją, w którym totalnie oczerniono Stalina, to Lenin ma szansę na reanimację i aktywizację. Jest pożytecznym zasobem. Jest wartością dodaną rosyjskiego wizerunku. Jest politykiem światowego formatu. W odróżnieniu od zanikającej marki, powiedzmy Sołżenicyna, która nie przynosi nam żadnego pożytku, a tylko szkody. Warto też zauważyć, że inne istotne w Rosji marki XX wieku – Stołypin, Kiereński, Kołczak, Denikin, a nawet Mikołaj II – w odróżnieniu od Lenina nie nadają się na eksport. Mogą budzić emocje w nas, ale świat jest wobec nich obojętny. Takie są fakty. Na światowym rynku sympatii i nadziei nie są dla Lenina żadną konkurencją.

Potrzebujemy nowego odpalenia Lenina. Nadchodzące wydarzenia będą mu sprzyjać. Miliony poniżonych i lekceważonych w Ameryce Łacińskiej, Azji i Afryce jeszcze wzniosą Iljicza na sztandary. Podobnie, jak ci Europejczycy, którzy ocaleją. Na ulice wyjdą jeszcze tłumy skandujące ‚Lenin, Mao, Che Guevara!” (cytat za: https://svpressa.ru/politic/news/263227/…)

Ten post Mateusza Piskorskiego polubiło i okrasiło swoimi lajkami już 86 osób, w tym: Konrad Rękas, Marta Ratuszyńska, Błażej Bielawski, Paweł Maćkowski, Zobar Szton, Łukasz Marcin Jastrzębski, Paweł Wilczyński, Tomasz Bolesta, Mateusz Cichocki, Maciej Wiśniowski i… Monika Karbowska (niedoszła kandydatka na prezydenta RP z ramienia Towarzysza Michała).

Gorącymi czerwonymi sercami okrasiły go już 24 osoby. Wymienię doborową reprezentację: Jacek Cezary Kamiński, Henryk Mikietyn, Bartosz Bieszczad, Paweł Krzysztof Kołodziej, Tomasz Jankowski, Dimitris Dimitriadis, Andrzej Janusz Maruszkiewicz i Stanisław Kozłowski.

Z góry przepraszam tych, których niezasłużenie pominąłem, oraz tych, co ten post jeszcze polubią. W co nie wątpię, to przecież wierzchołek kolejnej góry lodowej, która stanęła na naszej drodze.

A oto „stronniczy” wybór:

Kornel Witold: Jeżeli kryzys będzie tak głęboki, jak się to przewiduje, to żadne półśrodki, redystrybucje majątku, BDP i inne teoryjki wypracowane w ramach kapitalistycznych reguł nie pomogą. Kryzys obudzi bowiem ruch tych grup i klas społecznych, których żądania okażą się tak niespodziewane dla „nowoczesnej” lewicy, że zepchną w kąt jej wypracowane dekadami korektory jako należące do innego, minionego już bezpowrotnie świata.
Obecna lewica jest całkowicie nieprzygotowana na podjęcie takiego wyzwania. Jednak wstrząs, jaki nas czeka, obudzi niespodziewane zasoby intelektualne i zasoby woli politycznej które dziś jeszcze pozostają uśpione…
7 lajków, w tym serce ode mnie.

Mateusz Cichocki: Oby tak było.

Włodek Bratkowski do Kornela Witolda: Dobrze, że czytasz nasze artykuły http://www.1917.net.pl/node/24102, choć trochę szkoda, że ostatnio nie lajkujesz.
1 czerwone serduszko od Kornela wkrótce zamienione na zwykły lajk.

Włodek Bratkowski: Ale to zrozumiałe, skoro jak Prilepin, którego Limonow przed śmiercią nazwał bodajże putinowską gnidą, staracie się przejąć symbol rewolucyjnego ruchu robotniczego. TAAAKIEGO WAŁA!

Andrzej Janusz Maraszkiewicz: klasie robotniczej potrzebny jest autentyczny czyli charyzmatyczny przywódca… a poza tym kapitalizm to hydra która potrafi nie jeden kryzys przetrwać i jeszcze na nim zrobić interes

Włodek Bratkowski do Andrzeja Janusza Maraszkiewicza: Kto jest tym „autentycznym przywódcą” – Prilepin czy Piskorski? Chyba cię pojebało!

Andrzej Janusz Maraszkiewicz: pojebało bo nie pisałem o nich a ty człowieku z których chamów że inaczej pisać nie umiesz?

Włodek Bratkowski do Andrzeja Janusza Maraszkiewicza: Znowu nas macie za chamów?

Andrzej Janusz Maraszkiewicz: to pisz jak normalny człowiek bez rynsztokowych słów albo nie pisz nic… bo takie pisanie prowokuje do agresji a tego chciałbym unikać… czy niewolnictwo na pasku burżuazji jest lepsze od sprawiedliwości społecznej czyli kreowaniu możliwości awansu społecznego i godnego życia?
1

Włodek Bratkowski do Andrzeja Janusza Maraszkiewicza: A takie wystąpienia jak Prilepina czy Piskorskiego do czego prowokują? TO PRZECIEŻ JAWNA PROWOKACJA NA 150. ROCZNICĘ URODZIN LENINA, ZE STRONY SKRAJNEJ PRAWICY DZIŚ PENETRUJĄCEJ LEWICĘ NIE TYLKO W POLSCE.

Mateusz Piskorski do Włodka Bratkowskiego: Trochę mało to zrozumiałe, ale gwoli pewnej jasności: 1) nie przypominam sobie żadnego mojego „wystąpienia”, a powyższy wpis jest cytatem Prilepina bez mojego komentarza; 2) nigdzie nie identyfikowałem się ze „skrajną prawicą” (z tym terminem identyfikuję np. libertarian, od których jestem wyjątkowo daleki), a zatem proszę o porzucenie nieudolnych prób szufladkowania moich przekonań.
3

Włodek Bratkowski do Mateusza Piskorskiego: Pozwolisz, Mateuszu, że nie będę trzymał się uznanej przez ciebie za obowiązującą klasyfikacji. W rzeczy samej w Polsce za skrajną prawicę słusznie uchodzi Konfederacja, a tej trzymasz się ty i twój przyboczny ze Zmiany i geopolityka.org jawny endek Konrad Rękas. Ty zaś w ostatnim wywiadzie nie przypadkiem nawiązałeś nie do Lenina, lecz Grzegorza Brauna. Twoja szabelka – admin Łukasz Gajewski usunął nasze teksty z Forum Lewicy, by lepiej było widać wywiad, który z tobą przeprowadził. CZYŻ TO NIE WYPOWIEDZENIE WOJNY? Sami się napraszacie.
3 ha, ha (Jacek Cezary Kamiński, Damjan Składanek i Kajetan Zdanowski)

Mateusz Piskorski do Włodka Bratkowskiego: 1) nie mam żadnych związków z Konfederacją, co nie zmienia faktu, że niektórzy ludzie z ich środowiska mogą mieć czasem do powiedzenia coś ciekawego, choćby w sprawach międzynarodowych. Ignorowanie tego faktu to przejaw sekciarstwa; 2) o ile mi wiadomo, Konrad Rękas też z Konfederacją nie jest związany, zaś uznawanie nawiązań do narodowej demokracji za przejaw skrajnej prawicowości jest sporym nadużyciem; 3) dla jasności: nie mam żadnych „szabelek” ani „przybocznych”.
Świat się będzie walił i palił, a niektórzy nadal tracić będą czas na tropienie „faszystów”…
6

Włodek Bratkowski do Mateusza Piskorskiego: A mi głupiemu wydawało się, że Konrad Rękas kibicuje Konfederacji i gra na prawym skrzydle. Prawicowi populiści nie tylko w sprawach międzynarodowych od czasu do czasu coś mówią do rzeczy. Również w krajowych. Cofnij zatem oskarżenie o sekciarstwo, a z „szabelkami” sami damy sobie radę. Pewnie również nie jesteście związani z prawicą różnych odcieni? CZY ABY TO W DALSZYM CIĄGU NIE JEST PENETRACJA LEWICY PRZEZ PRAWICĘ? Co z tego, że za częściowym przyzwoleniem? WALCZYMY RÓWNIEŻ Z POLITYCZNĄ GŁUPOTĄ i z twoim lewoskrzydłowym z Jackiem Cezarym Kamińskim, który jeszcze do niedawna Prilepina miał za komunistę.
1 ha, ha (J. C. Kamiński)

Mateusz Cichocki: Ale po co wy dyskutujecie z psychiatrykiem? Po co dyskutujcie z żelaznym bunkrem z Marek? Przecież jego odpowiedzi są generowane przez komputerowy algorytm, wybierający losowo w zależności od pogody trzy odpowiedzi:
A) skrajna prawica
B) faszyzm
C) brunatni
2

Włodek Bratkowski do Mateusza Cichockiego: Popiskujesz z kabiny dźwigu czy zza gardy z banów? Uważaj, bo cię dopadnę. 5 tysięcy martwych dusz z „Kilka porad, dzięki którym twój komunizm będzie lepszy” toć to przecież żarty. To ma być wasza armia?
1 ha, ha (Kajetan Zdanowicz)

Tomasz Jankowski: Co tu się xD
2

Mateusz Piskorski do Włodka Bratkowskiego: Przepraszam, ale zrozumienie tych wywodów jest dla mnie zbyt dużym wyzwaniem. Niemniej, życzę powodzenia, a przede wszystkim udanego powrotu do zagadnień ważnych i realnych!
5

Włodek Bratkowski do Mateusza Piskorskiego: WYCHODZI NA TO, MATEUSZU, ŻE WSZYSCY KTÓRZY TEN POST POLUBILI, ODDALI SWE GORĄCE SERCA I CIEPŁE UCZUCIA ZACHAROWI PRILEPINOWI, PARTII „ЗА ПРАВДУ” (W IMIĘ PRAWDY) I ZA NIMI STOJĄCEMU „ZBIOROWEMU PUTINOWI”. Ty zaś wystąpiłeś na swym profilu w roli jego medium i tłumacza. PRAWDA, JAK WIDAĆ NA ZAŁĄCZONYM OBRAZKU, MOŻE MIEĆ RÓŻNE OBLICZA.😊

Mateusz Cichocki: Naprawdę, nazwa „Prawda” jest zacna.

Tomasz Jankowski: Że też niektórym siedzącym w piwnicach ciągle się chce bawić w ideologiczną czystość i jeszcze z tego innych rozliczać…

Ewa Balcerek: Skoro wywody Włodka są tak trudne dla doktorów nauk politycznych, to może ja coś powiem, tak od kuchty domowej. Już był w historii taki jeden, któremu spodobało się podebrać symbolikę lewicową i rewolucyjną, bo jego własne, centrystyczne poglądy nie mogły liczyć na masowe poparcie w dobie gwałtownej polaryzacji stanowisk – pokłosia I wojny światowej. Podobały mu się czerwone sztandary (bardzo fotogeniczne), dodał do tego marsze z pochodniami, przejął hasła (ulepszone, bo pozbawione chamskiego, agresywnego słownictwa kosmopolitycznych komunistów, rozumiane w duchu narodowo-korporacyjnym i solidarystycznym). Wielu lewicowych półmózgów w typie tak licznie reprezentowanym na współczesnej lewicy kupiło ten ulepszony model ideologiczny.
1 (czerwone serce ode mnie)

Ewa Balcerek: Do dziś ciągnie się za lewicą gadka-szmatka o narodowym socjalizmie jako o prostszym językiem wyłożonym, prawdziwym jej programie. Wy też tylko podobno wykładacie prostszym językiem lewicowy program: nie straszny wam marksizm ani szkoła frankfurcka. Bujać to my, panowie szlachta kresowa…
1 (czerwone serce ode mnie)

Tomasz Jankowski: Ooo jest i Hitler w dyskusji, dopiero teraz?!
1

Mateusz Cichocki: Włodek i Ewa, weźcie mi przepiszcie ten wielki dom w Markach. Naprawdę, zrobię z niego centrum światowej rewolucji. Wy i tak już nie będziecie mieli dzieci a szkoda, żeby go psy i koty zasrały. Naprawdę – Mateusz Cichocki to dobra inwestycja pod rewolucję.

Andrzej Janusz Maraszkiewicz: czekamy na takiego drugiego Lenina przywódcy mas pracujących … godnym następcą był Hugo Chaves czy Castro po otruciu pierwszego i śmierci drugiego nie widzę godnego następcy z autorytetem i siłą przekonywania
Piotr Gadzinowski https://trybuna.info/opinie/rocznica/
2

Elżbieta Owczarczyk: Wielki Mahatma Lenin!
Obraz może zawierać: 1 osoba, chmura, niebo i na zewnątrz
2

Jan Janusz Poskrobko: Jedyne, co ,, pozytywne” w tej postaci teraz widzę to współdzielenie kochanki z towarzyszem Ziukiem. Oba zaliczyli Inessę R. A raczej Inessa zaliczyła obu panów.

Hantsom Allan https://rodina.ee/…/1009-150-let-leninu-krestnomu-ottsu…
150 ЛЕТ ЛЕНИНУ – КРЕСТНОМУ ОТЦУ ЭСТОНСКОЙ НЕЗАВИСИМОСТИ – RODINA.EE
rodina.ee

Kazimierz Marszałek: O ja pier…le… . Czas się zbroić przeciwko

Ewa Józef Frączek: Zamiast wykształcenia i zrozumienia mechanizmów rządzących światem, opium dla ludu czas dawkować 😪. Korona wirus i jego żniwo to pikuś w porównaniu z ofiarami jakie pochłonęła bolszewicka epidemia.

Mirosław Wilkosz do Ewy Józef Frączek: Nie było by Bolszewizmu gdyby nie było zniewolenia narodów Sanacyjnej Ciemnoty chłopów pańszczyźnianych.To dzięki Leninowi,kapitaliści poruszali kajdanki. To dzięki Leninowi Polska odzyskała wolność

Mirosław Wilkosz do Ewy Józef Frączek: Kolego trochę wiedzy by się przydało. To Dzięki Leninowi powstała Polska Ludowa to był skok cywilizacyjny To właśnie dzięki Polsce Ludowej po Sanacyjnej
ciemnocie powszechnemu analfabetyzmowi chłopach pańszczyźnianych, Polska Ludowa to postęp edukacyjny, wspaniała służba zdrowia. Budowa milionów mieszkań. To wyjazdy na wczasy i kolonie milionów ludzi. Taka jest prawda.

Roman Laskowski: Nie wspominać o tym zbrodniarzu, który jak piszesz wpierw za pieniądze wywiadu niemieckiego zasiał chaos, tylko po ty, by go krwawo i bestialsko tłumić. Zboczony do cna psychol. Jaki to symbol czego bezprawia zbrodni i bestialstwa na nie spotykaną wcześniej skalę. Tylko po to by si nachapać dorwać do koryta ,,dla siębie,, i kolesi kompanów zwanych potocznie ,TOWARZYSZE, już nie ludzie z kulturą tradycją rodziną, przyjaźnią a tylko ,,Towarzysze zbrodni,, Zbrodnicze NKWD to jedyny symbol ,,Lynina psychola,,
1

Elżbieta Owczarczyk: https://felix-edmund.livejournal.com/624565.html
Рерих о Ленине

Eugeniusz Moczydlowski: Muszę przyznać, że chyba jestem niedoinformowany. Niewiele tego co ludzkie ocalało w Rosji po osiągnięciach Lenina i Stalina. Czy rozwiniecie praktyki bolszewickiego modelu społecznego ma doprowadzić do redukcji populacji ludzi do 2 mld?
1

Andrzej Janusz Maraszkiewicz: kapitalizm skutecznie redukuje populację a mówienie że ludzkości jest 7 mld to pic na wodę… to tylko matematyczne wzory i nic więcej … czy przeprowadzono światowy spis ludności ujmujący buszmenów, pigmejów i papuasów o Indianach z Amazonii nie wspominając.

Reprezentatywnego wyboru za: https://www.facebook.com/mateusz.piskorski.9/posts/2820996384621369 dokonał:

Włodek Bratkowski
22 kwietnia 2020 r.