Listonosz, DAWID KAŃSKI – członek Ruchu Sprawiedliwości Społecznej Piotra Ikonowicza (lub co najmniej sympatyk), członek Alternatywy Socjalistycznej, krajowej sekcji ISA – jednej z międzynarodowych tendencji posttrockistowskich, powstałej w wyniku rozłamu w CWI – przedstawił na swoim fejsprofilu STANOWISKO POLITYCZNE W SPRAWIE TZW. STRAJKU PRZEDSIĘBIORCÓW, CZYLI SMALL BIZNESU.

Wypada je przytoczyć w całości:

„Ten tzw. 'strajk przedsiębiorców’, to nie strajk tylko reakcyjne wystąpienie drobnych kapitalistów, z postulatami uderzającymi w interes klasy robotniczej. Drobnomieszczaństwo to najbardziej roszczeniowa i najbardziej reakcyjna grupa społeczna, to drobnomieszczaństwo w przeszłości wynosiło do władzy najbardziej zbrodnicze kapitalistyczne reżimy, takie jak nazistowski w Niemczech czy faszystowski we Włoszech. Jeżeli wyzysk dokonującymi się rękami drobnego kapitalisty jest brutalniejszy niż wyzysk pracowników przez wielki kapitał, to i władza wyniesiona przez tą klasę może być równie bezwzględna i równie brutalna. Dlatego też drobnomieszczańskie bunty dla klasy robotniczej są bardzo niebezpieczne. Jedyny cel tej klasy, to nie dać stoczyć się do roli pracownika, co w oczach drobnego kapitalisty oznacza ujmę na honorze.

Bardzo szkodliwym zjawiskiem jest nawoływanie pewnej części lewicy, można powiedzieć drobnomieszczaństwa na lewicy, do poparcia czy uczestnictwa w tych reakcyjnych wystąpieniach. To drobnomieszczaństwo ma podążać za klasą robotniczą, a nie na odwrót. W każdym innym przypadku, a w szczególności w tym przypadku, zadaniem lewicy jest odciąganie pracowników od drobnomieszczańskiego buntu organizowanego pod reakcyjnymi żądaniami.

Nie można dopuścić do tego, aby pracownicy byli rozgrywani przez drobnych wyzyskiwaczy i nie można dopuścić do tego, żeby pracownicy pomagali w wyniesieniu do władzy reakcyjnych i prawicowych sił politycznych związanych z drobnomieszczaństwem. Na buncie drobnomieszczaństwa może urosnąć tylko Konfederacja.”

Pod tym STANOWISKIEM na chwilę obecną widnieją 23 lajki, w tym jedno zagubione serduszko Anny Kiełkowicz. Z politycznego obowiązku odnotuję lajki przynajmniej dwóch członków Alternatywy Socjalistycznej: Wojtka Orowieckiego i Piotra Troniny. Ze względu na wątłość polskiej sekcji ISA można uznać te STANOWISKO za reprezentatywne nie tylko dla tego środowiska. Pod tym POLITYCZNYM STANOWISKIEM widnieje bowiem lajk lidera polskich grantowców (rzekomo ortodoksyjnych trockistów, wiecznych entrystów w Labour Party, których z ISA i CWI łączy wspólny rodowód – wszystkie te tendencje posttrockistowskie wywodzą się z „Militant”). Reszcie lajkujących te STANOWISKO damy spokój, to przecież tylko wierzchołek kolejnej góry lodowej. Hejtujących „strajk przedsiębiorców” na Facebook, gdzie nowa polska radykalna lewica uwiła swoje gniazdo więcej niż dostatek.

Ni stąd, ni zowąd środowiska, które widziały tylko dwie klasy antagonistyczne: burżuazję i proletariat, utożsamiany z „klasą pracowniczą”, a nawet z klasą robotniczą traktowaną jako synonim tej pierwszej zauważyły DROBNOMIESZCZAŃSTWO.

PEWNIE W LUSTRZE.

Nie tylko polska nowa radykalna lewica wywodzi się wprost z rozrośniętych ponad wszelką miarę warstw pośrednich między antagonistycznymi klasami. Trudno ją odróżnić od drobnomieszczaństwa.
Powyższe STANOWISKO POLITYCZNE STARA SIĘ BEZSKUTECZNIE PRZECIĄĆ ŁĄCZĄCĄ JĄ Z DROBNOMIESZCZAŃSTWEM PĘPOWINĘ. Stąd takie zadęcie i hejt na Facebooku.

W tej sytuacji nie liczyłbym na poparcie przedstawionego powyżej STANOWISKA przez klasę robotniczą, zwłaszcza że jest ona obecnie po lwiej części zatomizowana, Mniejszość klasy robotniczej, zwłaszcza tej tradycyjnej, znajduje się dziś pod wpływem prawicy i różnej maści nacjonalistów.

Wziąłbym również pod uwagę poruszony przeze mnie w felietonie „KŁANIA SIĘ LIZING” problem, który uszedł uwagi zjełczałego środowiska.

WASZE POLITYCZNE STANOWISKO W PORUSZONYM PRZEZE MNIE KONTEKŚCIE TO ZGNIŁE 100 LETNIE JAJO.
Notabene: spłodzone przez zamerykanizowanych posttrockistów na wysokich islandzkich obcasach:

Smacznego.

Włodek Bratkowski
11 maja 2020 r.